<$BlogRSDUrl$>

!-- Logo box specs - size, background colour etc -->

 


ايران از ديد يك ژاپني 1 


هميشه برام جالب بود که نظر ژاپنی ها رو در مورد ايران و ايرانی بدونم ولی به دليل خصلت خاص ژاپنی ها، نمی شه انتظار داشت که موارد منفی رو هم بگن .به هر حال مطالبی رو که در زير می خونين خاطرات يک معلم ژاپنيه که طی سالهای ۱۹۹۵ تا ۱۹۹۸ در تهران مشغول به تدريس برای بچه های ژاپنی ساکن در تهران بوده .نقطه نظراتی که برام جالب بود، از نوشته های ايشون جدا کردم و نوشتم:

-ايرانی ها بر خلاف ژاپنی ها ،شلوارهای کوتاه نمی پوشن يا کراوات نميزنن چون نمادی از غرب می باشد.
-ايرانی ها اعلب کوکا رو به همراه غذا می نوشن و هنگام صرف کباب، پياز را خام می خورند.
-ايرانی ها چيزهای شيرين را خيلی دوست دارند و موقع نوشيدن چای، آنها ،شکر را داخل چای نميريزند. بلکه قند را در داخل دهانشان گذاشته و سپس چای می نوشند.کيک ها و شيرينی جات ايرانی شيرين تر از ساير نقاط دنياست.برخلاف ژاپن ،کيک و شيرينی را بر اساس وزن می خرن نه به صورت تکه ای.به همين دليل زنهای پير ايرانی به نظر ميرسد که به خاطر مصرف زياد شيرينی چاق شده اند.
-گپ زدن روزانه برای ايرانی ها بسيار جالب است و گاهی اوقات زمان را فراموش می کنند.ظاهرا ايرانی ها از مکالمات روز مره بسيار لذت ميبرند. ايرانی ها از گذراندن وقتشان با خانواده هايشان هم بسيار لذت ميبرند و در تعطيلات به پارک رفته و مدتی طولانی را در آنجا می گذرانند.
-هرچند بيشتر ايرانی ها بسيار مهربان هستند و من را معمولا در اداره پست، فروشگاه ها، موزه و...بسيار کمک کرده اند ولی يک خصوصيت آنها که بسيار مرا ناراحت می کند تلف کردن وقت است.اگر من از يک ايرانی خواهشی کنم که کاری را انجام دهد، آنها معمولا می گويند (انشالله فردا ) و معمولا آن کار را انجام نمی دهند .مورد ديگر اينکه ممکن است با يک ايرانی در برخورد اول آشنا شوم و او از من تقاضای دعوت نامه برای گرفتن ويزای ژاپن بکند، که من از اين بی ملاحظه گی خوشم نمی ياد.
مورد بعدی اين است که هنگام پرداخت پول تاکسی و يا اجناسی که خريده ايم، سعی در کلاه گذاشتن بر سر خارجی می کنند که اين ممکن است به خاطر وضع اقتصادی بد ايرانی ها باشد.
مورد ديگر اين است که ايرانی ها سعی نمی کنند که در صف نوبت را رعايت نمايند و اکثرا سعی می کنند که کار خود را به سرعت انجام دهند، بدون اينکه در مورد ديگران فکر کنند.
ادامه دارد ...آرشيو

This page is powered by Blogger. Isn't yours?

Weblog Commenting by HaloScan.com