<$BlogRSDUrl$>

!-- Logo box specs - size, background colour etc -->

 


ايران از ديد يک ژاپنی ۳ 


وقتی در تهران هستيد، مانند تهرانی‌ها نباشيد،*

کشورهای مختلف فرهنگ‌های متفاوتی دارند، در مدت زمانی که در تهران بودم، تجربيات زيادی کسب کردم و توانستم چيزهايی در مورد فرهنگ ايران بفهمم.

در تهران از آپريل تا اکتبر هوا بسيار گرم است. در ژاپن من عادت داشتم که زمانی که هوا گرم است شلوارک بپوشم ولی در ايران به دليل قوانين اسلامی، حتی برای مردان، چنين اجازه‌ای داده نمی‌شود. بيشتر مردان ايرانی، پيراهن‌های آستين‌بلند و شلوارهای گشاد می‌پوشند.
ايرانيان ‌شيرينی‌جات مانند کيک، کلوچه،‌ آب‌نبات و ... را خيلی دوست دارند،‌ در يک روز گرم تابستان من آب طالبی را از يک دکه خريدم، در ابتدا فکر کردم که بسيار خوشمزه است ولی بعد از خوردن بيش از نصف آن، احساس کردم که به علت اضافه شدن مقدار زيادی شکر در آن، بسيار شيرين شده است و در نهايت نتوانستم تمام آن را بخورم.
فکر می‌کنم تمايل ايرانی‌ها در پوشيدن شلوارهای گشاد و تمايل به شيرينی‌جات به دليل شرايط گرم آب‌وهوايی ايران است. شلوارهای گشاد مانع از چسبيدن شلوار به پاها گشته و باعث کاهش تعرق و چسبندگی می‌شود.همچنين به نظر می‌رسد که شيرينی‌جات در هوای گرم برای سلامت مفيد می‌باشند.
در فرهنگ اجتماعی ايرانی‌ها، ملاقات همديگر، بيشتر از ساير کشورها می‌باشد. دو يا سه خانواده در زير يک سقف گردهم می‌آيند و وقتشان را صرف صحبت کردن و خوردن ميوه، آجيل و شيرينی می‌کنند.
مواردی که در بالا ذکر کردم برايم قابل احترام هستند ولی دو مورد هستند که نمی‌توانم قبول کنم. اولين مورد، ديدن مردانی با ريش انبوه و دستانی پر مو، در حالی‌که دست همديگر را گرفته‌اند و راه می‌روند. ابتدا فکر می‌کردم که اين افراد بايد همجنس‌باز باشند ولی بعدا متوجه شدم که اين نشانه‌ای از رفاقت و دوستی است. مورد ديگر پيچاندن (نيشگون گرفتن) از صورت بچه‌ها است، به خصوص وقتی که بچه بانمکی را می‌بينند. بچه‌های ژاپنی که چنين کاری باهاشون صورت می‌گيرد، نمی‌توانند منظور از اينکار را درک کنند و از اين عمل در فرهنگ ژاپن معنای خاصی برداشت می‌شود.

* برگرفته از ‌When In Rome Do As The Romans Do
ادامه دارد...آرشيو

This page is powered by Blogger. Isn't yours?

Weblog Commenting by HaloScan.com