<$BlogRSDUrl$>

!-- Logo box specs - size, background colour etc -->

 


شاهزاده ساياکو 


هفته گذشته عروسی تنها دختر امپراتور آكی‌هيتو بود و از بين وبلاگ‌های ژاپن فقط سامورايی عزيز اشاره‌ای به اين رويداد كرده بود، به همين خاطر تصميم گرفتم كه اشاره‌ای به اين مورد داشته باشم.
شاهزاده ساياكو در سن ۳۶ سالگی تصميم گرفت كه با آقای يوشيكی كورودا كه همبازی ساياكو در دوران بچگی بود با همديگه ازدواج كنند. البته سه سال هم با همديگه نامزد بودند. آقا داماد كارمند شهرداری در توكيو هست و چون خون امپراطور در بدنشان جريان نداره،‌ به همين خاطر جز خانواده سلطنتی محسوب نمی‌شه و باعث شده كه شاهزاده ساياكو هم از خانواده سلطنتی خلع بشه. همچن اتفاقی قبلا در سال ۱۹۶۰ و برای خواهر امپراطور فعلی ژاپن رخ داده.


از اين به بعد خانم ساياكو بايد در بين مردم عادی زندگی كنه، بهش احترام و تشريفات سلطنتی اجرا نمی‌شه و فقط يك محافظ همواره از ايشان مراقبت می‌كند. در ضمن هم مثل اكثر زنان ژاپن بايد اسم فاميل خودش را به فاميل شوهرش تغيير بده. البته جهيزيه ايشون معادل يك مليون و دويست هزار دلار هست كه از طرف خانواده عروس فراهم شده. نكته بسيار جالب از نظر من،‌ استفاده از لباس‌های غربی برای عروس،‌ داماد و كل خانواده سلطنتی بود. چون خانواده سلطنتی يعنی هويت و روح ژاپنی برای ژاپنی‌ها.
يك ضرب‌المثل قديمی ژاپني هست كه می‌گه، زنان هميشه بايد سه قدم عقب‌تر از مردان باشند. عكس‌های زير را ببينيد ظاهرا كه خانواده سلطنتی خوب رعايت كردند.


الان مشكلی كه به وجود آمده اين هست كه دختر امپراطور كه از خانواده سلطنتی خلع شده و تمام نوه‌های امپراطور دختر هستند،‌ پس كی بايد دو نسل ديگه جانشين بشه. ممكنه به راحتی بگيد كه يكی از اين نوه‌های دختری ولی بايد به عرضتون برسونم كه اولا قانون همچين چيزی را اجازه نمی‌ده و با فرض تغيير اين قانون جامعه به شدت مردسالار ژاپن موافق اين تغيير نيست. باور نمی‌كنيد خب اين هم نظر يه آقای ژاپنی كه در
سايت بی‌بی‌سی اومده را من براتون در پايين ميارم.
مطالب مرتبط:
۱-
عكس‌های سايت بی‌بی‌سی
--------------------------------------------------
خانواده سلطنت يعنی نمونه ای ايده آل از هويت ملی در ژاپن. من شخصا هويتم را در آنها می بينم. ما اکنون در نقطه عطفی قرار گرفته ايم: پشت کردن به بيش از هزار و پانصد سال سلسله امپراتوری يا حفظ ميراثی چشمگير.
من در روستا بزرگ شده ام و هنوز هم به ارزش های قديمی وابسته هستم.
ما نبايد اجازه بدهيم که زنان به سلطنت برسند.
جامعه ژاپن با سرعت در حال تغيير است و ما بايد ارزش های قديمی و سنتی خود را حفظ کنيم.
من نگران هستم که رسيدن تاج و تخت به زنان نظم جامعه را مختل کند. جامعه به نظم نياز دارد حال چه از طريق حفظ احترام بزرگترها باشد و چه سلطه مردان.
وقتی بيمار می شويم قدر عافيت را می دانيم و به نظر من وقتی سنت امپراتوری را از دست بدهيم متوجه فقدان آن بشويم.
با ورود زنان به سلسله جانشينی در سلطنت خطرات زيادی به همراه دارد؛ تخريب سنتها و زياده روی در آزادی های جنسيتی در جامعه.
شايد در جوامع مردسالار رياست زنان بر کشور خالی از سود نباشد اما جامعه ای که زن و مرد با هم مساوی هستند جامعه ای غيرعادی خواهد بود چون زن با مرد با هم فرق دارند و مسئوليت های آنها هم با يکديگر متفاوت است.
نسل قبل از جنگ جهانی دوم به خانواده سلطنتی علاقه زيادی دارد و بسياری از آنان برای حفظ امپراتوری فداکاری های زيادی کرده اند. پس نمی خواهند که ساختار آن تغيير کند.
من خانواده سلطنتی را خانواده خود می دانم و ديدن مجسمه امپراتور در من حس متحد بودن ژاپن را تداعی می کند. اگر چنين نمادی نباشد ما کشوری ساختگی مانند آمريکا خواهيم بودآرشيو

This page is powered by Blogger. Isn't yours?

Weblog Commenting by HaloScan.com